Już 22 lipca dwie wrocławskie galerie wspólnie zaprezentują wystawę „Potrzyj oczy”, czyli niezwykłe eksponaty przedstawiające prehistorię kina, paradoksy widzenia oraz optyczne eksperymenty. Kolekcja jest własnością Wernera Nekesa, wybitnego niemieckiego artysty. W Polsce zostanie pokazana po raz pierwszy, w ramach 11. MFF Era Nowe Horyzonty. To niezwykła okazja dla „nowohoryzontowej” publiczności, oczekującej zaspokojenia ich apetytu na wiedzę, do poznania fundamentów, na których została oparta sztuka filmowa. To także kolejny dowód, że festiwal Era Nowe Horyzonty jest nie tylko wydarzeniem świata filmowego, ale także jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce
Spójrzmy na oko innym… okiemOko jest bez wątpienia genialnym wynalazkiem w świecie przyrody. Jednak potrafi ono do spółki z mózgiem zaskoczyć odbiorcę. Już sam fakt, że na siatkówce oka znajduje się plamka ślepa, całkowicie niewrażliwa na światło, a mimo tego mózg odbiera obrazy bez żadnych luk w polu widzenia, dla przeciętnego człowieka jest niebywały. Wszelkie złudzenia i aberracje widzenia świata fascynowały ludzi od wieków. Myśliciele poszukiwali ich logicznego wytłumaczenia, a wędrowni kramarze i prestidigitatorzy wykorzystywali do zarobkowania na życie. Nic więc dziwnego, że najstarsze eksponaty prezentujące te niecodzienne zjawiska liczą sobie nawet kilkaset lat.
„Potrzyj oczy” już w Polsce
Wystawa zatytułowana „Potrzyj oczy” po raz pierwszy w Polsce pokaże wybrane eksponaty z niezwykłej, przez lata gromadzonej kolekcji Wernera Nekesa. Wśród nich znajdują się zarówno dzieła sztuki, jak i efektowne prezentacje naukowych odkryć, voyeurystyczne machiny, czy wizualne zabawki, które służyły niegdyś jako atrakcja cyrków i jarmarków. Obiekty są ilustracją paradoksów widzenia i optycznych eksperymentów takich jak anamorfoza, czyli celowe odkształcenie prezentowanego obiektu, aby jego prawidłowy obraz ukazał się w odbiciu w np. zwierciadle wypukłym. Zbiór obejmuje eksponaty sięgające XVI wieku, takie jak książki, panoramy, manuskrypty, camera obscura, chronofotografie, laterna magica, czy praksinoskopy, czyli jedne z pierwszych urządzeń do prezentacji ruchomych obrazów. Wszystkie przedmioty odnoszą się do wczesnych form animacji, poprzedzających erę kinematografii.
Wystawa potrwa od 22 lipca do 28 sierpnia br. Zainteresowani będą mogli podziwiać ekspozycję w dwóch wrocławskich galeriach: Awangarda i Design, których przestrzenie zaaranżował sam artysta. Oprócz wystawy w ramach festiwalu pokazany zostanie przegląd eksperymentalnych filmów reżysera, w tym dokumentów z cyklu „Media Magica”, które poprowadzą widzów przez unikatowy zbiór eksponatów.
Prezentowane eksponaty wystawiane były dotychczas w wielu prestiżowych galeriach i muzeach Europy (m.in. w Museum Ludwig w Kolonii, Hayward Gallery w Londynie), Japonii i Stanów Zjednoczonych (Museum of Modern Art w Nowym Jorku), przyciągając tłumy odwiedzających.
Werner Nekes: nauka, sztuka eksperyment
Werner Nekes urodził się w 1944 roku w Erfurcie. Studiował lingwistykę i psychologię we Freiburgu. W 1964 roku stanął na czele uniwersyteckiego klubu filmowego, zaprzyjaźniając się z filmowcami i innymi artystami, m.in. z Dore O., jego późniejszą współpracowniczką i partnerką życiową. Na początku jego pasją było malarstwo, potem zaczął kręcić eksperymentalne filmy na taśmie 8 a następnie 16 mm.
W 1967 roku Nekes przeniósł się do Hamburga, gdzie założył filmowy kolektyw Hamburger Filmemacher Cooperative, był współorganizatorem Hamburger Filmschau. Od 1973 roku podróżował po świecie z seminariami na temat teorii filmu. Jest współzałożycielem Filmbüro NW (1980) i ICNC (International Center for New Cinema, 1988) w Rydze. Był również wykładowcą: od 1969 - 1972 oraz od 2004 - 2006 w Hochschule für Bildende Künste w Hamburgu, od 1981 - 1982 na uniwersytecie w Wuppertalu, od 1982 - 1984 w Kunsthochschule Offenbach, od 1990 - 1996 w Akademii Sztuki Mediów w Kolonii.
Artysta od lat 60. XX wieku tworzy eksperymentalne filmy i sztukę wideo. Jego prace są próbą powrotu do pierwotnego sposobu wyrażania się kina, poprzez rezygnację z psychologizmu i klasycznej narracji na rzecz eksperymentów sięgających istoty obrazu. Nekes nie tylko tworzy filmy, zajmuje się także malarstwem oraz pisze liczne opracowania teoretyczne na temat istoty kina.
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/unikaty-kolekcji-wernera-nekesa-w-lipcu-we-wroclawiu